LABORATORIUM | VITA

LABORATORIUM

Rozpoczynając współpracę z Pacjentem z nadmierną masą ciała musimy mieć świadomość, że najprawdopodobniej otyłość zdążyła już zaburzyć funkcjonowanie organizmu. Insulinooporność, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, stłuszczenie wątroby, dysfunkcje hormonalne to tylko niektóre z powikłań otyłości, które rozwijają się często na wiele lat przed pierwszą wizytą pacjenta w Poradni Leczenia Otyłości (Poradni Obesitologicznej). Jednym z pierwszych zadań lekarza w poradni specjalistycznej jest ocena szkód spowodowanych przez nadmiar tkanki tłuszczowej i określenie poziomu istniejących zaburzeń metabolicznych i hormonalnych. Warunkiem dokonania takiej oceny jest prawidłowo zebrany wywiad lekarski, dokładne badanie Pacjenta i realizacja listy badań dodatkowych (laboratorium, USG, EKG...). 
 
Zakres wykonywanych badań laboratoryjnych powinien być określony na podstawie pierwszej konsultacji lekarskiej. Często Pacjenci zgłaszają się do poradni z pakietem wykonanych już badań, które zostały zaproponowane przez Pracownika Laboratorium, lekarza nie pracującego na co dzień w poradni obesitologicznej lub zostały wygenerowane przez internetową wyszukiwarkę. Takie podejście do diagnostyki laboratoryjnej często kończy się brakiem jednego lub kilku istotnych badań, co urasta do miary problemu jeżeli są to oznaczenia, które powinny być wykonywane jednoczasowo lub nawet z jednej próbki krwi z badaniami, które już zostały wykonane. Może skutkować to bezsensownym powielaniem kosztów i frustracją Pacjenta. 
 
Warto pamiętać, że badania laboratoryjne to badania dodatkowe, których zadaniem uzupełnić jest wynik badania Pacjenta przez lekarza (wywiad i tzw. badanie fizykalne).
Personel: