FAQ | VITA

FAQ

Biorę dużo leków, czy mogę się zaszczepić p/covid-19?

Weź ze sobą listę przyjmowanych leków, lekarz kwalifikujący do szczepienia sprawdzi ją i podejmie decyzję. Nie odstawiaj samodzielnie leków przed szczepieniem. Nie ma takiej potrzeby, a możesz niepotrzebnie wytrącić swój organizm z równowagi. Podczas konsultacji lekarz rozwieje Twoje wątpliwości. A jeżeli jednak będziesz potrzebował przygotowania, to lekarz  powie Ci jak właściwie się do tego zabrać i wyznaczymy dogodny termin.

 

Jestem w ciąży, czy mogę się zaszczepić?

Od drugiego trymestru jak najbardziej możesz się zaszczepić! Ciąża nie jest przeciwwskazaniem! Jeśli nie jesteś pewna - porozmawiaj ze swoim ginekologiem.
Wątpliwości może też rozwiać lekarz kwalifikujący do szczepienia w Przychodni VITA.

 

Jak dojechać do VITY?

Przychodnia VITA jest w centrum miasta - 5 minut na pieszo od Rynku.
Jeśli przyjedziesz autem - polecamy parking w Galerii Dominikańskiej.
Dobrym rozwiązaniem jest też taksówka, podjedziesz najbliżej i nie martwisz się o parkowanie - róg ul. Oławskiej i ul. Łaciarskiej.
Wybierasz komunikację miejską? Tramwaje: 3, 4, 10, 23, 33. Autobusy: 102, 103, 132, 142, 243, 245, 247, 248, 253, 255, 257, 259, 602, D, K

 

Co to jest NOP?

NOP to tzw. niepożądane odczyny poszczepienne. Temat gorący przy szczepieniach p/COVID-19, ale znany od dawna. Najczęstsze to tkliwość, ból ciepło, swędzenie lub siniak w miejscu wstrzyknięcia, częste jest uczucie zmęczenia lub ogólne złe samopoczucie, dreszcze lub uczucie gorączki, ból głowy
 
Więcej przeczytasz tutaj #COVID #staysafe #stayhealthy
 

Będę pracować w gastronomii i potrzebuję wyrobić książeczkę sanepidowską, ile ona kosztuje?

Jeśli do tej pory nie miałeś książeczki, czy też orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, to będziesz musiał zrobić trzykrotne wymazy kału w kierunku Salmonella i Shigella. Badanie robi się bezpośrednio w Sanepidzie.
Potrzebne jest także RTG klatki piersiowej robione w ciągu ostatnich dwóch lat. Jeśli nie masz - RTG zrobisz na miejscu w Przychodni VITA, koszt to 55 zł. Z wynikiem wymazów Salmonella, Shigella (105 zł) i RTG klatki piersiowej umawiasz się do orzecznika, tj. lekarza medycyny pracy. Wizyta u orzecznika wraz z wydaniem orzeczenia, to koszt 110 zł. 
Podsumowując: wymazy - 105 zł, RTG - 55 zł, orzecznik - 110 zł

Co to dokładnie znaczy badanie krwi na czczo?

Tak dokładnie to 5 godzin bez jedzenia i picia. Przed badaniem można pić wyłącznie wodę!

Mam jutro badanie moczu, jak się przygotować?

Rano - umyć ujście cewki moczowej (inaczej mówiąc: podmyć się). Pierwszy strumień moczu oddać do muszli. Pojemnik na mocz napełnić z tzw. "środkowego strumienia" do połowy pojemniczka.

Jestem umówiony na zabieg iniekcji dostawowej kwasu hialuronowego, to mój pierwszy raz, czego się spodziewać?

Po zabiegu wiskosuplementacji  może zdarzyć ból, zaczerwienienie lub opuchlizna ostrzykiwanej okolicy. Zalecamy przyłożyć okład z lodu. Ważne, żeby w dniu zabiegu (i do 7 dni po) unikać ćwiczeń fizycznych i obciążeń stawu. Podczas pierwszych dni leczenia, jeśli wystąpią objawy bólowe ostrzykiwanego stawu można zastosować doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne typu Ibuprofen.

Jakie są zalecenia po zabiegu biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej celowanej tarczycy pod kontrolą USG (zabieg BACC)?

Zabieg biopsji  tarczycy to nakłucie cienką igłą, poza ukłuciem jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga żadnych środków przeciwbólowych ani przed, ani po jej wykonaniu. Po zabiegu należy ucisnąć delikatnie miejsce wkłucia igły jałowym gazikiem i to naprawdę wszystko!

Czego się mogę spodziewać i jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia polipa szyjki macicy?

Bezpośrednio po zabiegu zalecamy pół godziny spokojnego siedzenia w przychodni :) po tym czasie prosimy zgłosić się do ginekologa, który wykonywał zabieg, aby ten potwierdził czy można już wracać do domu.
Kluczowe są dwa tygodnie od zabiegu. Na plamienie stosujemy wyłącznie wkładki, podpaski (nie tampony!). Nie należy się przeciążać. Nie należy korzystać z kąpieli, sauny, zabiegów fizykoterapii na okolicę kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Nie należy stosować tabletek wewnątrzpochwowych. Przez dwa tygodnie od zabiegu należy powstrzymać się od współżycia.
Odpoczywamy, na ile to jest możliwe :)

Czy jest możliwość wykonania badania Holter w piątek lub sobotę?

Badanie Holter można wykonać od poniedziałku do czwartku. Badanie metodą Holtera polega na założeniu na 24 godziny rejestratora monitorującego rytm serca lub ciśnienia. Dla wygody Pacjenta zdjęcie aparatu i odczyt wyniku - robimy jeszcze przed weekendem.

Czy w Państwa placówce mogę skorzystać z usług na NFZ?

Przychodnia VITA nie ma podpisanego kontraktu z NFZ na świadczenie usług refundowanych. Można skorzystać z usług prywatnych.

Czy mogę odebrać wyniki badań za moją mamę?

Tak, jeśli mama zostawiła w przychodni pisemne upoważnienie.

Druki upoważnień są w recepcji - pacjent wypełnia je w obecności pracownika Vity, w czasie wizyty w przychodni.

Czy można wykonać u Państwa cytologię?

Tak, w Przychodni Vita można wykonać badanie cytologiczne dwoma metodami – tradycyjną, a także LBC, czyli cytologię na podłożu płynnym. Czas oczekiwania na wynik badania to 14 dni roboczych.