Ostatnie 2-3 lata to okres rewolucji w możliwościach farmakologicznego wsparcia Pacjenta z choroba otyłościową. Wprowadzenie na rynek nowoczesnych preparatów dających nawet kilkunastoprocentowe spadki masy ciała wprowadziło wielu lekarzy i Pacjentów w nastrój euforii i wyzwoliło chęć natychmiastowego "wyciśnięcia" z leków całego ich potencjału. Często bez nadzoru medycznego, bez monitorowania parametrów hormonalnych i biochemicznych, a nawet bez wskazań do ich stosowania. Próby szybkiego dopasowania sylwetki do stroju kąpielowego czy weselnej sukni, chęć błyskawicznego zrzucenia kilku zbędnych kilogramów często wygrywały z logiką i zdefiniowanymi w przylekowej ulotce wskazaniami medycznymi.
W chwili obecnej możemy już oceniać efekty farmakoterapii otyłości z perspektywy kilku lat przez pryzmat naszych doświadczeń i coraz bogatszej literatury medycznej. Chcąc podsumować obecną wiedzę można spróbować sformułować kilka wniosków:
- U większości Pacjentów z nadmierną masą ciała farmakoterapia przynosi oczekiwane efekty.
- Efekty (redukcja masy ciała) utrzymują się tak długo, jak Pacjent będzie przestrzegał zaleceń dotyczących zmiany stylu życia.
- Zakończenie farmakoterapii bez ingerencji w dietę i aktywność fizyczną Pacjenta skutkuje wzrostem masy ciała.
- Stosowane leki cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa ale nie są pozbawione działań niepożądanych, często niekoniecznie oczywistych dla Pacjenta.
- Praca w zespole terapeutycznym pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów zdrowotnych.
Stosując farmakoterapię otyłości należy zdawać sobie sprawę z faktu, że ubytek masy ciała nie jest ograniczony do tkanki tłuszczowej ale dotyczy również innych składowych - tkanki mięśniowe, kostnej. Może to skutkować występowaniem efektów ubocznych terapii - ozempic face, bóle kręgosłupa wynikające z utraty masy mięśniowej... Biorąc jednak pod uwagę spadek masy ciała, normalizację wartości ciśnienia tętniczego czy możliwość "wyleczenia" cukrzycy można z czystym sumieniem traktować nowoczesną farmakoterapię otyłości jako jedno z większych osiągnięć medycyny ostatnich kilkudziesięciu lat.
Personel:
lek. Krystyna Myszka-Bijak
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrolog
lek. Tomasz Chmielewski
Lekarz, specjalista medycyny rodzinnej, certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, trener przygotowania motorycznego