Zalecenia w przypadku smogu | VITA

Zalecenia w przypadku smogu

Światowa Organizacja Zdrowia uznała zanieczyszczenie powietrza za największy czynnik środowiskowy prowadzący do rozwoju i/lub zaostrzenia schorzeń układu oddechowego (POChP, astma, choroba nowotworowa...). W ostatnim czasie coraz większą uwagę zwraca się na rolę diety i suplementacji w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom ekspozycji na toksyczne składniki "świeżego" powietrza. Na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych i obserwacji potwierdzono ochronne działanie zawartych w diecie karotenoidów, witamin D, C i E, karotenoidów, kurkuminy i kwasów tłuszczowych omega-3.

Obecnie w niektórych miastach na świecie ćwiczenia fizyczne na zewnątrz mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego zalecenia ekspertów to przede wszystkim śledzenie alarmów smogowych i w dni, kiedy normy są przekroczone:
** ograniczenie aktywności fizycznej na zewnątrz
** ograniczenie wietrzenia pomieszczeń
** używanie specjalistycznych maseczek antysmogowych (typu Dragon)
** zdrowa, różnorodna dieta - dużo świeżych warzyw i owoców (wit. C i E)
** unikanie głównych arterii miejskich - zanieczyszczenia zmniejszają się znacznie 20, 30, 40 metrów od zatłoczonej drogi (to nadal nie jest nieskazitelne powietrze, ale już 2-3 razy mniej zanieczyszczone)
** cząstki stałe są usuwane głównie przez opady deszczu - jeśli jest duże zanieczyszczenie - warto wyjść około godzinę od opadu deszczu

 

Osoby zainteresowane zapraszamy na konsultacje dotyczące suplementacji i diety do poradni dietetycznej VITA