szczepienia p/HPV | VITA

szczepienia p/HPV

W 2020 amerykańska agencja zajmująca się badaniem i rejestracją leków FDA dopisała do wskazań do podania szczepionki HPV-9 (w Polsce dostępna jako Gardasil 9) profilaktykę nowotworów głowy i szyi wywoływanych wirusami HPV.
Poszerzyło to już i tak dużą grupę wskazań do podania HPV-9 - zmniejszenie ryzyka raka szyjki macicy pochwy, sromu, prącia, kłykcin kończystych, raka odbytu. Szczepione mogą być osoby powyżej 9 roku życia. Szczepienie obejmuje podanie 3 dawek. Wcześniejsze podanie innych preparatów szczepionki przeciwko HPV (np. wykorzystywane w Polsce w szczepieniach populacyjnych HPV-4) nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia HPV-9.
 
Schematy szczepienia:
  • dla osób w wieku 9-14 lat w chwili podania pierwszej dawki
    • ​schemat 2-dawkowy - I dawka - dzień '0', II dawka - 5-13 miesięcy później
    • ​schemat 3-dawkowy - ​należy przyjąć trzy dawki w następujących odstępach - I dawka - dzień '0', II dawka - min. 1 miesiąc później, III dawka - min. 3 miesiące po drugiej dawce. Wszystkie trzy dawki powinny być podane w ciągu 1 roku
  • dla osób w wieku od 15 lat w chwili podania pierwszej dawki - schemat 3-dawkowy, to znaczy:

Należy przyjąć trzy dawki w następujących odstępach - I dawka - dzień '0', II dawka - 1-2 miesiące później, III dawka - min. 2 miesiące po drugiej dawce. Wszystkie trzy dawki powinny być podane w ciągu 12 miesięcy.

 
Przyjdź i zaszczep się w godzinach 9-17 codziennie od poniedziałku do piątku.
Cena szczepionki jest uzależniona od ceny dostawy, aby uzyskać aktualną informację i zarezerwować miejsce - skontaktuj się z naszą rejestracją.