Światowy Dzień Walki z Cukrzycą | VITA

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Cukrzyca nie boli... Podstawowy problem związany z jej terapią to niewiedza. Powoli rozwijający się proces chorobowy stopniowo niszczy produkujące insulinę komórki beta trzustki. Upośledzona tolerancja glukozy, insulinooporność i cukrzyca to continuum tego samego problemu zdrowotnego. W momencie postawienia rozpoznania cukrzycy zazwyczaj nie działa już 50% komórek beta. Otyłość, stłuszczenie wątroby, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu to tylko niektóre z czynników przyspieszających ujawnienie się cukrzycy i rozwój jej powikłań. Częstym błędem w prowadzeniu Pacjenta w stadium przedcukrzycowym lub z jawną cukrzycą jest brak edukacji i włączenie farmakoterapii jako jedynej metody leczenia. A przecież biorąc do ręki ulotkę dołączoną do większości leków przeciwcukrzycowych możemy przeczytać, że
(…) Wskazania do stosowania
Lek jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2, gdy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne.
Dawkowanie i sposób podawania
Do podawania doustnego. Podstawą powodzenia w leczeniu cukrzycy jest właściwa dieta, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, jak również rutynowe badania krwi i moczu. Tabletki lub insulina nie pomogą w kontroli choroby, jeśli pacjent nie przestrzega zalecanej diety. (…)
 
Osoby zainteresowane poprawą jakości leczenia swojej choroby zapraszamy na konsultacje dotyczące nawyków żywieniowych i diety do poradni dietetycznej w naszej przychodni.