Nawyki żywieniowe | VITA

Nawyki żywieniowe

Nawyk żywieniowy jest charakterystycznym dla danej osoby, powtarzalnym wzorcem zachowań związanych ze zdobywaniem i spożywaniem pokarmów. Oprócz zaspokajania głodu służy on również realizacji potrzeb społecznych i emocjonalnych. W okresie dzieciństwa i wzrastania - nawyki kształtują się głównie pod wpływem bezpośredniego otoczenia społecznego (rodzice, rodzeństwo, rówieśnicy). W życiu dorosłym nawyki związane są przede wszystkim z zachowaniami mającymi wartość nagradzającą.
 
Niezdrowe nawyki żywieniowe prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego. I utrzymują się pomimo negatywnego wpływu na zdrowie, ponieważ ich ostatnim etapem jest "pozyskanie nagrody", która może mieć wymiar emocjonalny lub bazować na odczuciu skojarzonym z ulgą i spełnieniem. To właśnie żądza nagrody jest siłą napędową nawyku, której nie jest w stanie wyhamować nawet logiczne myślenie i świadomość negatywnych skutków podejmowanych działań.
 
Niezdrowe nawyki żywieniowe dotyczą najczęściej jakości, ilości, regularności lub tempa przyjmowania pokarmów. Pierwszym krokiem do zmiany nawyku jest uświadomienie sobie faktu jego istnienia...