20 marca - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej | VITA

20 marca - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Rak błony śluzowej jamy ustnej lokalizuje się pośród dziesięciu najczęściej występujących raków, lecz można mu w dużej mierze zapobiegać poprzez ograniczenie ekspozycji na czynniki ryzyka.
Ekspozycja na alkohol i tytoń jest kluczowym czynnikiem wpływającym na powstanie nowotworów błony śluzowej jamy ustnej i jest to ryzyko propocjonalne do czasu i intensywności używania tytoniu i spożywania alkoholu. 
Istnieje również udowodniony związek między ustną infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego a rozwojem nowotworów. 
Ponadto przewlekłe czynniki urazowe, jak nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne, czy uboga higiena jamy ustnej.
Objawy, które powinny niepokoić to utrzymujące się ponad dwa tygodnie białe lub czerwone nieścieralne naloty w jamie ustnej, niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej, przewlekła chrypka, pieczenie języka, ból w trakcie połykania i problemy z połykaniem, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, guz na szyi. 
Wczesna diagnostyka jest niezwykle istotna, aby zmniejszyć śmiertelność na raka błony śluzowej jamy ustnej. Badania przesiewowe w kierunku raka są kluczowe dla wczesnego wykrycia i diagnostyki.
Ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi, podobnie jak w przypadku większości nowotworów, zwiększa się u obu płci wraz z wiekiem. Grupa wiekowa pomiędzy 40. a 69. rokiem życia jest najbardziej narażona na zachorowanie na nowotwory błony śluzowej jamy ustnej.
 
Przyjdź do Przychodnia VITA na przegląd chirurga szczękowo-twarzowego!
 
Prof. dr hab. Hanna Gerber
Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
 
#WorldOralHealthDay #MouthProud #WOHD21