Lekarz internista jest specjalistą, którego zadaniem jest sprawowanie i koordynowanie opieki nad Pacjentami z chorobami przewlekłymi, leczenie nagłych zachorowań i podejmowanie działań związanych z szeroko rozumianą profilaktyką prozdrowotną. W przypadku takich schorzeń jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca, astma oskrzelowa, insulinoporność, choroba Hashimoto, niedoczynność tarczycy, choroba zwyrodnieniowa stawów czy dna moczanowa lekarz internista posiada kompetencje do postawienia diagnozy, włączenia i modyfikacji leczenia. W wielu przypadkach wizyta w poradni internistycznej jest doskonałym uzupełnieniem konsultacji specjalistycznej i pozwala na szersze spojrzenie na problemy zdrowotne Pacjenta, zwłaszcza w przypadku osób chorujących na wiele chorób i przyjmujących liczne leki. Lekarz internista koordynuje opiekę, ustala listę wymaganych badań dodatkowych i dokonuje ich oceny, a w uzasadnionych sytuacjach korzysta ze wsparcia lekarzy innych specjalności.
Nagłe zachorowanie (infekcja układu oddechowego, zakażenie dróg moczowych, ostre objawy bólowe ze strony narządu ruchu) to także obszar pracy lekarzy w poradni internistycznej. Pojawienie się objawów chorobowych o niezidentyfikowanej etiologii (kaszel, gorączka, ból stawu, obrzęk, ból brzucha, nagły spadek lub wzrost masy ciała) stanowi kolejny powód do konsultacji internistycznej i wytyczenia dalszej ścieżki diagnostycznej.
Myśląc o okresowych badaniach profilaktycznych i kontrolnych warto zacząć od poradni internistycznej i wspólnego z lekarzem ustalenia listy wymaganych badań i konsultacji. Gwarantuje to wykonanie wszystkich zalecanych badań i minimalizuje ryzyko pominięcia badań istotnych z medycznego punktu widzenia.
lek. Tomasz Chmielewski
lekarz, specjalista medycyny rodzinnej, certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, trener przygotowania motorycznego
lek. Krystyna Myszka-Bijak
Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrolog
lek. Danuta Wójcik
pulmonolog, internista
lek. Greta Nurkowska
specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej