Suplementacja powinna stanowić uzupełnienie diety w sytuacjach, w których posiłki nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości poszczególnych składników pokarmowych. Najczęściej suplementowane są witaminy, makro- i mikroelementy. Większość Pacjentów przyjmuje preparaty wieloskładnikowe, które w 1 tabletce zawierają prawie całą tablicę Mendelejewa wzbogaconą koktajlem witaminowym. Stosując tego typu suplementy trudno jest mówić o indywidualizacji dawek i optymalnym wykorzystaniu potencjału podawanych substancji. W warunkach codziennej pracy nie jest możliwe oznaczenie we krwi i innych tkankach organizmu ilości i stężenia poszczególnych witamin i minerałów. O potencjalnym ich niedoborze lub nadmiarze w organizmie możemy często wnioskować w sposób pośredni na podstawie wywiadu, badania lekarskiego i analizy dostępnych oznaczeń laboratoryjnych.
Nie istnieją legalnie dostępne suplementy redukujące masę ciała, czy wykorzystujące do procesów energetycznych w sposób wybiórczy tkankę tłuszczową. Pomimo tego zindywidualizowana suplementacja, często w połączeniu z probiotykoterapią stanowią niezbędny element kompleksowej terapii Pacjenta z chorobą otyłościową. Umiejętnie dobrane dawki witamin i minerałów mogą wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu, optymalizować szlaki metaboliczne, poprawiać funkcje przewodu pokarmowego, a nawet modulować szlaki neuroprzekaźnikowe w mózgu wpływając na nastrój i zachowanie Pacjenta.
lek. Tomasz Chmielewski
lekarz, specjalista medycyny rodzinnej, certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, trener przygotowania motorycznego