Nie ma jednej cudownej diety, która będzie działała na każdego z Pacjentów. Zgodnie z opublikowanymi przez EASO (The European Association for the Study of Obesity) oraz EFAD (The European Federation of the Associations of Dietitians) zalecaniami należy dążyć do indywidualizacji zaleceń dietetycznych i skupić się bardziej na zmianie nawyków żywieniowych niż na układaniu krótszych lub dłuższych jadłospisów ze skrupulatnie wyliczonymi kaloriami i proporcjami dostarczanych składników.
W tym samym dokumencie przedstawiono listę 5 diet, które mogą stanowić punkt wyjścia do pracy z Pacjentem. Są to:
- dieta śródziemnomorska
- dieta wegetariańska
- dieta DASH
- dieta nordycka
- niskokaloryczna dieta ubogowęglowodanowa (ketogeniczna)
Należy pamiętać, że "używanie diety" rozpoczyna się już na etapie wyboru produktów ze sklepowej półki i dla wielu osób jest to newralgiczny element całego procesu. Następne etapy diety to przyrządzenie posiłku uwzględniające preferencje smakowe osoby spożywającej, kulturę spożywania posiłku, ich porę i regularność.
W wielu przypadkach wprowadzenie zdrowej diety nie musi wiązać się z drastycznymi zmianami i dużymi wyrzeczeniami. Często wystarczy uporządkowanie pór posiłków czy niewielkie modyfikacje w doborze składników diety żeby osiągnąć zamierzony efekt. Dobrze przeprowadzony wywiad dietetyczny pozwala również na identyfikację zachowań ryzykownych (np. jedzenie emocjonalne, podjadanie podczas pracy na komputerze, oglądanie TV w trakcie posiłków), które mogą utrudniać efektywne wykorzystanie diety w kompleksowym podejściu do terapii choroby otyłościowej.
Personel:
mgr Patrizia Polańska-Drejer
dietetyk
Marcin Kasiński
dietetyk