Centrum leczenia otyłości | VITA

Centrum leczenia otyłości

Centrum leczenia otyłości

 
Chcesz schudnąć? Musisz mniej jeść i więcej się ruszać. Idź pobiegaj, zastosuj jakąś dietę. Zaniedbałeś się, to Twoja wina. Jeszcze niedawno takie zalecenia i uwagi były na porządku dziennym w większości gabinetów lekarskich, dietetycznych czy podczas spotkań z trenerami. Ostatnich kilka lat to swoista rewolucja w podejściu do tematu nadmiernej masy ciała i pracy z Pacjentami z rozpoznaną otyłością czy nadwagą. Została ona wymuszona m.in. przez sytuację epidemiologiczną (w 2021 23% mieszkańców UE było otyłych, a problem nadwagi i otyłości dotyczył już ponad 60%), rosnące koszty leczenia powikłań otyłości i wzrastającą świadomość środowisk lekarskich co do niskiej skuteczności podejmowanych do tej pory interwencji terapeutycznych. 
 
Dla podkreślenia wagi problemu podniesiono otyłość do rangi pełnoprawnej choroby, a sformułowanie choroba otyłościowa stało się tym zalecanym w kontekście dialogu z Pacjentem. Choroba otyłościowa wraz z jej ponad 200 powikłaniami związanymi z nadmierną masą ciała jest obecnie punktem wyjścia do budowania kompleksowej opieki nad Pacjentem. Naszym zadaniem jest uświadomienie Pacjentowi, że cukrzyca, insulinooporność, miażdżyca, nadciśnienie, stłuszczenie wątroby, wysoki cholesterol, zwyrodnienia stawów czy bóle pleców to powikłania choroby otyłościowej a nie liczne schorzenia występujące przypadkowo u tego samego Pacjenta. W definicji choroby otyłościowej pojawiło się również sformułowanie, że jest to przewlekłe choroba z tendencją do nawrotów. Nie ma więc podstaw ku temu, żeby Pacjent dotknięty tym problemem był traktowany inaczej niż Pacjenci z innymi chorobami przewlekłymi. Tak jak oni wymaga diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, wsparcia psychologicznego. Wg współczesnej wiedzy największą skutecznością cechują się programy oparte na kompleksowej wielospecjalistycznej opiece medycznej. 
 
Odpowiedzią na tak opisany problem było rozpoczęcie przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości Programu Certyfikacji Lekarzy i Ośrodków zakończonego przyznaniem wybranym Ośrodkom Certyfikatu potwierdzającego zgodność podejmowanych działań z aktualną wiedzą medyczną.
 
 

 

Personel: 

Zobacz także