Choroba otyłościowa bardzo często ma swój początek w okresie pierwszych kilku – kilkunastu lat życia. Lekceważony przez Rodziców i otoczenie dziecka problem nadwagi staje się w wieku dorosłym źródłem wielu powikłań prowadzących do skrócenia życia i obniżenia jego jakości.
Kryteria rozpoznania nadwagi i otyłości są jasno zdefiniowane – waga, wzrost, siatka centylowa – minuta pracy. Z nieznanych powodów lekarze nie stawiają diagnozy podczas rutynowych wizyt pediatrycznych. Rodzice zręcznie omijają temat bojąc się stygmatyzacji dziecka. Czasami ktoś wspomni o ograniczeniu słodyczy.
Warto zrozumieć, że kwestia nadmiernej masy ciała to nie tylko proste równanie porównujące ilość spożytych i spalonych kalorii. Zazwyczaj kryje się za tym złożony problem zdrowotny wymagający kompleksowego podejścia medycznego, wyrzeczeń ze strony Rodziny i wsparcia ze strony otoczenia dziecka.
